Pályázati pénzekkel való csalást előztek meg?
2008.02.18. 09:21 :: Robert
A hazai pályázatírás történetében az eddigi legnagyobb csalási kísérletre derült fény az elmúlt héten. A mintegy 900 millió forintos csalási kísérlet szereplői: egy pályázatíró cég és 140 mikro- és kisvállalkozás. Nézzük meg röviden, mi is történt!
Adott volt egy pályázatírásra szakosodott cég, aki mintegy 140 mikro- és kisvállalkozással volt kapcsolatban. Adott volt a Gazdaságfejlesztési Operatív Program 2007- 2.1.1./A jelű pályázata, ami mikro és kisvállalkozások technológiai fejlesztésére (gyakorlatilag gépek, számítógépek, egyéb technológiai eszközök beszerzését támogató pályázati forrás) adott lehetőséget. A beszerzéshez 30%-os pályázati támogatást lehetett elnyerni. Erre a projektre adott be pályázatot a mintegy 140 kisvállalkozás (pontosabban a pályázatot ez a bizonyos pályázatíró cég készítette el).
Ezekről a pályázati kiírásokról azt kell tudni, hogy nincs bíráló bizottság, vagyis gyakorlatilag, ha a pályázat a formai követelményeknek megfelel, akkor pozitív döntésre számíthatott a pályázó.
Eddig egyébként még nincs semmilyen különleges a történetben, teljesen rendben van az, hogy a mikro- és kisvállalkozások gépek beszerzésére pályáznak és ezt nem saját maguk készítik el, hanem külső pályázatíró céget bíznak meg a pályázat elkészítésével.
Mi volt itt mégis a szembeötlő, a szokásostól eltérő dolog?
- Mivel a pályázatban a beszerzendő eszközökre árajánlatot szükséges csatolni, az esetek nagy részében a támogatandó fejlesztésekhez szükséges árajánlatokat adó társaság ugyanaz volt és szinte minden esetben ugyanarról az árajánlatról volt szó.
- A saját erő meglétét valamilyen módon dokumentumokkal igazolni kell, ezeket a dokumentumokat legtöbbször ugyanaz a két-három személy szignálta tanúként.
- A pályázó mikrovállalatok székhelye sokszor olyan település volt, ahonnan számukra nem volt lehetőség a pályázaton való részvételre, ugyanakkor pályázatukban olyan települést jelöltek meg, amely nem szerepelt a cégkivonataikban. A megjelölt megvalósítási helyszínek távol estek a pályázók székhelyétől.
- A megvalósítási hely több pályázat esetében ugyanaz a cím volt.
- A pályázók gazdasági mutatói nem indokolták a projektek méreteit és sokszor tevékenységüknek sem felelt meg a tervezett beruházás.
Mivel egy adott projektet, a pályázat beadásának időpontjától ellenőrizheti a közreműködő szervezet, ezért a fenti gyanús tényezők hatására meg is kezdődött az ellenőrzés, de „érdekes módon” az ellenőrzés hírére mindannyian visszaléptek a pályázattól.
Mivel számoltak az ügyletben résztvevők akkor, amikor beadták a pályázatokat?
Minden bizonnyal úgy gondolták, hogy a kiírásra beérkező többi pályázat nagy száma miatt nem fog feltűnni a sok hasonlóság és kapacitás hiányában a hatóságok nem fogják őket ellenőrizni. Mi tagadás eléggé naivnak kellett lenni egy ilyen feltételezéshez, hisz az ügyletek hasonlósága már a döntéselőkészítés szakaszában (tehát a pályázat korai ún. életútjában) feltűnt a közreműködő szervezet munkatársainak, ami alapján persze meg is indították az ellenőrzést.
Ez már csak feltételezés, de sikeres pályázat esetén a hamis beszerzések igazolására minden bizonnyal egy „számlagyár” is beindult volna, ezt azonban az ellenőrzés megakadályozta. Az ügyben feljelentés is történt, és a hírek szerint a „pályázatíró” cég vezetője már a rendőrség „vendégszeretetét” élvezi. Azt pedig már a vizsgálatnak kell kideríteni, hogy a kisvállalkozások tudtak-e a tervezett visszaélésről vagy sem.
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://palyazok.blog.hu/api/trackback/id/tr38343766
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Pogány Vazul 2008.02.20. 18:38:24
A bukás főoka,ogy nem került 1 fillér se egyik pártkaszába se. Értsd ahogy akarod((()))